Cam Elyaf Kumaşlar ve İzolasyon Malzemeleri

Cam elyaf malzemeler konusundaki tecrübemiz sayesinde çalışma şartlarına en uygun malzemeleri tedarik etme ve geliştirme imkanına sahibiz. 500 °C’den 1200 °C’ye kadar olan uygulamalara işlemsiz kumaşlarımızla çözümler sunabilmekteyiz. Diğer çözümler için yüzey işlemli kumaşlar bölümümüze bakabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz size özel uygulamala problemleriniz için konusunda uzman satış ekibimiz her zaman yanınızda.

Farklı noktalarda ve farklı sıcaklıklarda kullanılanılabilen cam elyaf bazlı izolasyon malzemeleri ve kumaşları bir çok şekilde sınıflandırılabildiği gibi temel olarak yüzey işlemli ve yüzey işlemsiz olarak iki ana gruba ayrılabilir.

Yüzey işlemsiz kumaşlar: Klevers firmasının üretimi olan cam elyaf kumaslar çok yönlü kullanıma sahip olup –168 ile +1200 derece arasındaki sıcaklıklarda kullanılabilmektedirler. Bu kumaslar yüzey işlemsiz olabilecekleri gibi uygulama yerlerindeki sıcaklık, basınc, kimyasallar,asitler, asınma vb. faktörlere bağlı olarak çesitli yüzey islemlerine tabi tutulmuş da olabilirler. Yüzey işlemsiz kumaşlarımız farklı dokuma tiplerinde ve ağırlıklarda üretilmektedir. Bu kumaşlara mukavemetini yükseltmek amacı ile paslanmaz çelik tel takviye yapılabilmektedir.

Yüzey işlemeli kumaşlar: Yüzey işlemli cam elyaf kumaşlar , işlemsiz kumaşların yüzeylerine yapılan uygulamalara göre isimlendirilirler. Bu uygulamar kaplama, laminasyon ve daldırma yöntemi ile yapılmaktadır. Kaplamalar ve yüzey işlemler kumaşın bir yüzeyine yapılabildiği gibi her iki yüzeyine de yapılabilmektedir.

Kaplamalar:
  • SC – Kumaşların bir ya da her iki tarafının yüksek sıcaklığa dayanıklı silikon ile kaplaması işlemidir.
  • PAPC – Kumaşların bir ya da her iki tarafının yüksek sıcaklığa dayanıklı alüminyum tozu emdirilmiş poliüretan ile kaplaması işlemidir.
  • PTFE – Kumaşların bir ya da her iki tarafının yüksek sıcaklığa dayanıklı PTFE (politetrafloroetilen) ile kaplaması işlemidir.
  • VM : Aşınma ve kesilmeye dayanımı arttırmak, aleve karşı dayanımı arttırmak ve sıvı metal sıçramalarına dayanımı arttırmak amacıyla vermiculite kaplama.
Laminasyonlar:
  • AC FLT : Alüminyum folyonun bir hotmelt film ile cam elyaf kumaşa lamine edilmesi.
  • AC MT : Alüminyum folyonun sıcaklığa dayanıklı bir yapıştırıcı yardımıyla cam elyaf kumaşa lamine edilmesi.
  • APC FLT: İki yüzü aluminize olan polyester filmin hotmelt film yardımıyla cam elyaf kumaşa lamine edilmesi
  • APC MT: İki yüzü aluminize olan polyester filmin sıcaklığa dayanıklı bir yapıştırıcı yardımıyla cam elyaf kumaşa lamine edilmesi.
  • APC HT : İki yüzü aluminize olan polyester filmin yüksek sıcaklığa dayanıklı bir yapıştırıcı yardımıyla cam elyaf kumaşa lamine edilmesi.
  • PTFE LAM : PTFE filmin cam elyaf kumaşın bir ya da iki yüzüne lamine edilmesi.