" /> Silis Kumu Nedir? | Kıvanç Group

Silis Kumu Nedir?

Dünyanın birçok yerinde ve çokça bulunan madenlerden bir tanesidir. Silis kumu yüksek sertliktedir. Ülkemizin çoğunlukla Trakya ve şile bölgelerinde bulunur. Madenlerin karakter yapısına ve bölgelere göre bünyelerindeki silis oranları, kimyasal yapıları ve sertlik oranları değişir. Silis kumları nemli ve kuru olarak sanayide kullanılabilir. Silis kumlarının kullanım alanları çok çeşitlidir. İnşaat sektörünün birçok alanında hammadde olarak kullanılır. Ayrıca temel olarak filtre kumu, döküm kumu ve cam üretiminde silis kumu kullanılmaktadır. Silis kumu genellikle sarı, gri, bej ve beyaz renklerdedir.

Firmamızın  modern tesislerinde yıkama, eleme ve kurutma işlemine tabi tutularak istenilen boyutlarda her çeşit silis kumu ve çakılı üretilmektedir.

Ürünlerin tane boyutu, AFS, nem vb. özelliklerinin analizi kendi bünyemizde bulunan laboratuvarlarımızda yapıldıktan sonra müşterilerimize sunulmaktadır.

Ocak yapısı itibari ile silis kumları kara esaslı ve doğal ufalanma ile oluşmuş ve üzeri musselstone tabakaları ile örtülmüştür. Bu nedenle diğer kumlardan farklı olarak ocaktan çıktığı zaman dahi eser miktarda kil bulunmakta olup, organik madde ve tuz içermemektedir. Bu özelliği ile arıtma tesislerinde yosunlaşmaya yol açmaz ve filtrelerin tıkanmasını önler.