Musselstone Nedir?

Musselstone (Midye Taşı-Küfeki), Roma ve Bizans döneminde kullanılmaya başlanan; Osmanlı’nın, özellikle de Mimar Sinan’ın elinde zirveye ulaşan, Dünya’da “İstanbul taşı”, Osmanlı’da ise “Bakırköy Taşı” olarak bilinen ve 2 bin 500 yıl gibi uzun bir zaman ayakta kalabilen tek taştır. Yatakları İstanbul’un batısında Davutpaşa, Bakırköy- Sefaköy (Yeşilköy, Şirinevler, Merter, Haznedar) arasındaki sahada İstanbul’dan Küçükçekmece’ye doğru uzanan neojen oluşuklar arasında yer almaktadır. Bu bölgede yüzyıllardır işletilen ocaklardan İstanbul civar illerin yapı taşı gereksinimi karşılanmıştır. Ayrıca Trakya Edirne ili yöresinde ayni özellikte taşlar ocaklardan çıkarılmış ve başta Selimiye Camii olmak üzere Edirne ve çevresindeki il ve ilçelerde kullanılmıştır.

En önemli özelliği topraktan çıktığı anda her türlü işleme uygun olması ve kolay işlenmesi; havayla temastan sonra havadaki karbon dioksiti bünyesine alarak sertlik, dayanıklılık ve güç kazanmasıdır.

Bizanslıların Ayasofya ve Yukarıkapı Surları inşası ile Osmanlı döneminde Süleymaniye Külliyesi’nin yapımından bu yana İstanbul estetiğini oluşturan tüm yapıların içinde ve dışında daima temel taşı olmuştur. Mihrimah Sultan Camii, Darüşşafaka Medresesi, Akdeniz Medresesi, Fatih Camii gibi önemli tarihi yapılarımızda da kullanımı görülmektedir.

Musselstone (Midye Taşı-Küfeki) aynı zamanda klimatik özelliği de olan bir taştır. Yaz aylarında bunaltıcı sıcağı ve kış aylarında dondurucu soğuğu absorbe ederek rahat bir nefes almanıza yardımcı olur.

 

Kataloğumuza ulaşmak için tıklayınız